Můj blog - pel mel všeho, co vnímám jako důležité natolik, že se o to chci podělit. 

Výhody výuky online a jak vybrat online kurz nebo lektora?

NejsemÚča.cz 11.01.2021 08:00:00
Téma poslední dobou stále více aktuální – online výuka.  Pro někoho novinka. Pro někoho běžná součást života. Jaké jsou její silné stránky? Má nějaké slabiny? A jak si vybrat online jazykový kurz? A jak si vybrat online lektora?


Na přínosy výuky online jsem se zeptala svých studentů. Shodují se na tom, že výuka online šetří jejich čas i energii a omezuje na minimum výmluvy, proč lekci zrušit, stejně jako omluvy kvůli nečekaným komplikacím. 

Každý z nás už byl v životě v situaci, kdy lekci zrušil, protože se ten den necítil nejlépe, pršelo nebo bylo moc horko, byl velký provoz, porouchalo se mu auto, musel zůstat déle v práci, a nebo jej prostě přepadla lenost.  A jsou i situace, kdy je nás potřeba jinde, ať už utěšujeme své dítě po zubaři nebo má ten den někdo z našich nejbližších narozeniny. Důvodů je mnoho.

Pokud student lekci zruší, pošlu mu práci náhradou. Jedná se o soubor úkolů a aktivit, které do jisté míry suplují vynechanou lekci. Pokud student potřebuje z různých důvodů výuku přerušit na delší dobu, doporučím pokračovat samostatně, nejlépe formou vhodného online kurzu. Stejně tak online kurzy doporučuji jako rozšiřující prvek, například když student potřebuje v krátkém čase zapracovat na své slovní zásobě. Online kurzy jsou skvělým doplněním interaktivní výuky a naopak. Pokud se zajímáte o e-kurz a chcete vybrat ten nejlepší, podívejte se na nezávislou recenzi webu Arecenze zde:  https://www.arecenze.cz/online-kurzy-anglictiny/#online-kurz-nebo-soukrome-hodiny-s-lektorem.

Ať už se učíme s online lektorem nebo jako samouk, či v kombinaci obojího, nezapomínejme, že úspěch určuje i naše vytrvalost. Pokud se chceme něco opravdu naučit, je potřeba se tomu pravidelně věnovat. A když se nám takhle několikrát do měsíce sejdou více čí méně pádné důvody proč lekci zrušit, brzy cítíme, že náš rozjetý vlak začíná ztrácet rychlost a je velmi těžké nezačít hledat už spíše ty výmluvy.

I v tomto ohledu je online výuka velmi efektivní – počet zrušených lekcí z různých výše jmenovaných důvodu je minimální - tvoří ani ne 5% oproti 25-30% při docházkovém kurzu. Zvyšuje se tak vaše šance na vytrvání v kurzu, udržení aktivní znalosti a jejího dalšího rozvíjení.

Abych se tu neoháněla jen čísly – mí studenti si pochvalují i velkou flexibilitu a komfort. Mají možnost určit si i to, že chtějí lekci bez kamery, zatímco si hoví v pyžamu na gauči a na klíně jim sedí pes. A nebo si jejich děti hrají ve vedlejším pokoji, a proto nemusí student nebo studentka během cesty na lekci, ani během lekce, a dokonce ani během cesty zpět domů přemýšlet nad tím, proč ji/mu dnes zase vybouchlo hlídání a že měl/měla lekci raději zrušit, protože se stejně vůbec nesoustředil/a. Mám zkušenost i s lekcí po telefonu, kdy se student nemohl dostat včas z práce domů, zůstal tedy v kanceláři a lekci absolvoval odtamtud, aniž by přišel o svůj čas pro sebevzdělávání. A když už jsem zmínila gauč, pyžamo a psa – absolvovala jsem i online lekce, kdy je student se svým psem na procházce. Psychická pohoda a pozitivní naladění velmi posiluji pokrok a úspěch studentů. Co úspěch při učení se novému bojkotuje, je stres a přílišný adrenalin. A co se týká online jazykových kurzů a aplikací pro trénování slovíček a procvičování frází – těm se můžete věnovat i během cesty tramvají nebo ve frontě v obchodě.

Jaké jsou možné slabiny online výuky? Občas zradí technika, ať už je to výpadek wifi nebo vám zkolabuje počítač. Tyhle věci jde řešit. Když se něco takového stane, proběhne výuka po telefonu. Mí studenti také uvádějí, že občas nemají potřebný klid a soustředění. Dospělí umí své emoce lépe ovládat, ale pokud svého studenta znáte nějaký ten týden, poznáte na něm, zda je s vámi nebo mimo. Aby se nestupňovala jeho frustrace z toho, že se mu díky zhoršeným podmínkám nedaří na hodinu zkoncentrovat  – a věřte, že plačící dítě nebo neustále blikající telefon s hovorem od šéfa, či hlava plná myšlenek vám soustředění spolehlivě nabourají – je na lektorovi si studenta „přeladit“. Ani při online výuce není výjimkou, že se nejdříve pobavíme o tom, jaký byl den. Můžeme zařadit i kratičkou relaxaci, dechovou techniku nebo cvičení na harmonizaci mozkových hemisfér.

Já sama z pozice lektora, který se dále vzdělává a učí se i jiné jazyky, vidím největší výhodu v tom, že ve virtuálním světě nejste omezeni lokálně. Máte možnost najít si kdekoliv v ČR nebo ve světě lektora, jehož styl výuky a osobnost vám budou zcela vyhovovat. S výběrem nespěchejte. Projděte si stránky lektora, zjistěte si, jaká je jeho praxe, pročtěte si jeho reference, oslovte jej cestami, které na svých webovkách nabízí. Sledujte, zda jej zajímá, jaké jsou vaše potřeby a cíle jako studenta. Všímejte si, zda je schopen na vaše otázky týkající se kurzu odpovědět. Obsahuje jeho web informace ke smluvním podmínkám, platbě, stornu, vrácení peněz atd? Pokud ne, dokáže vám tyto informace poskytnout? A nakonec to nejdůležitější: Bude vám lektor jako osobnost vyhovovat? Abyste si mohli být volbou 100% jisti, vždy se s lektorem dohodněte na nezávazné ukázkové hodině. Mnozí tuto hodinu nabízí zdarma a platíte ji, jen pokud se pro daného lektora rozhodnete.