Můj blog - pel mel všeho, co vnímám jako důležité natolik, že se o to chci podělit. 

Zhluboka se nadechněte, maminko (a tatínku)!

NejsemÚča.cz 07.09.2018 11:55:00

Únava? Stres? Pocit, že už by to chtělo zase prázdniny? Je jedno, zda máte doma školáka nebo studenta nebo ani jednoho, první záříjový týden nás všechny přepne z bestarostného léta do jiného rytmu a jaksi se prostě všechno zrychlí a zahustí. Co s tím?

Zhluboka dýchejte. Pozitivní je, že první týden návratu do reality máme zdárně za sebou.  Jenže po víkendu znova, že? Tak pojďme zkusit nějaký ten trik, jak to lépe zvládnout JMám pro vás tip na rychlou pomoc při pocitu únavy. Také při stavu myšlenek  a emocí, které ve vás létají jako vítr v bedně. Je jím jógový střídavý dech – nadi shodan – a je to snadná a časově nenáročná technika pro rychlou a účinnou regeneraci a aktivaci.

Mně samotné velmi pomáhá, když se potřebuji rychle osvěžit fyzicky i psychicky. A je mi a mým studentům skvělým pomocníkem při práci v hodinách.

Studentům doporučuji během přestávky ve škole, pro odstranění útlumu, únavy, ale i stresu před písemkou nebo zkoušením. Rodičům školáků doporučuji techniku s dítětem zkoušet před každým psaním domácích úkolů a i během něj.

Zkuste prosím brát ohled na to, že plná pozornost dítěte potřebná pro sledování výkladu učitele nebo splnění nezáživné početní nebo písemné úlohy je měřitelná v minutách odpovídajících jeho věku! O plné pozornosti - a o tom, jak ji udržet - pro vás chystám další příspěvek J

Nadi shodan /nadyšodan/ (pokud budete něco více hledat v angličtině) nebo u nás obvyklejší termín nádí šódhána je jógová technika střídavého dechu.

V základu je důležité se pohodlně usadit, narovnat si záda. Jelikož chceme jógu aplikovat do každodenní praxe, nebudeme rozmotávat jóga matku, ale zůstaneme sedět na židli nebo na gauči, nebo v autě nebo tam, kde právě jsme. Následně zkuste bradu lehce zatlačit dozadu.  Tím se narovná i krční páteř, kterou máme věčně svěšenou nad mobilem, tabletem, počítačem. Pokud si chcete pomoci s narovnáním zad, představte si, že vaše hlava je balónek, který se chystá vznést a trochu mu pomozte.

Zavřete oči a ruce položte volně na stehna. Zvolna vydechněte nosem a nadechněte nosem. Dýchejte svým vlastním tempem. Nosem. Nezadržujte dech. Nechte ho plynout. Stačí 3 výdech-nádechy. Potom si položte ukázovák a prostředníček své dominantní ruky (pravák/levák) nad kořen nosu (mezi obočí). Nadechněte se a (pravák) zacpěte si palcem pravou nosní dírku. Vydechněte. Dírku držte zacpanou a nadechněte se. Pustťe pravou nosní dírku a zacpěte si levou nosní dírku prsteníčkem. Vydechněte. Nadechněte. Zacpěte si pravou nosní dírku. Vydechněte. Samozřejmě, že leváci budou mít prsty zrcadlově přehozené – tj pravou nosní dírku si zacpávají prsteníčkem a levou palcem. Zkuste se soustředit pouze na tok svého dechu. Vždy výdech a pak nádech. Pokud máte pocit ucpaného nosu, nebojte se nos při výdechu pročistit. Prostě si frkněte trochu důrazněji. Pokud máte nos výrazně neprůchodný, cvičení přerušte a vysmrkejte se. Dopřejte každé nosní dírce střídavě 3, 5 nebo 7 nádechů.

Vnímejte, jak vzduch proudí vašim nosem, sledujte jeho cestu, představte si, jak vám protéká pod prsty, proudí za očima, plní váš mozek osvěžujícím přílivem energie. Představte si svůj dech jako barevný proud. Pomáhá vaší mysli soustředit se pouze na něj. Spočívá v zastavení a upření pozornosti na dech, jeho tok a cestu. Soustředěním své mysli na něco tak snadného, jako je dýchání, nám tato technika pomůže “vypnout” na chvíli mozek, přeřadit na neutrál. Dopřejeme mu regeneraci a osvěžení. Vnímavější z vás mohou cítit, že nádech levou dírkou “jde” do jejich pravé mozkové hemisféry a naopak. Ano, je to tak. Toto cvičení báječně harmonizuje pravou a levou mozkovou hemisféru a pro mozek je to něco jako velmi přijemná a uvolňující masáž.

Po dokončení série dechů položíme ruce zpět na stehna, oči stále zavřené a ještě si dopřejeme 3 výdech-nádechy nosem. Cítíte, jak je váš dech plnější? Vnímáte to osvěžení? Usmějte se. Stálo vás to maximálně 3-5 minut vašeho času. Poděkujte si, že jste si ho dopřáli.

Příště přidám tip (můj text pro vedenou relaxaci), jak toto cvičení provádět s malými dětmi. 

Zatím si frkejte