Můj blog - pel mel všeho, co vnímám jako důležité natolik, že se o to chci podělit. 

Zpátky do školy! No jo, ale proč?

NejsemÚča.cz 27.08.2017 11:34:00
"Tak už se ti to krátí, co?" nebo "Tak jak se těšíš do školy?" a ještě lepší "Za chvíli ti to začne, že?" Tyhle věty a jiné podobné si pamatujeme všichni a někteří z nás je ještě zažívají a někteří z nás je nejspíš i říkají, i když z nich dřív také měli pupínky a říkali si, že tohle svým dětem nikdy neudělají. A do toho všeho se na nás z médií valí Hola, hola, škola volá! Zpátky do školy! a podobné super hlášky. 


Já tyhle věty nesnášela. A nejoblíbenější moment na začátku školního roku byl, když jsme si zapisovali termíny prázdnin, které nás v průběhu roku čekají. 

Ale zpátky k tomu, když vás všichni začnou úderem 1.srpna se vzestupnou tendencí bombardovat těmito větičkami. Co s tím? Já s tím teď už problém nemám. Už nejsem školák ani student. Takže už se mi nesvírá žaludek. Na školní rok se těším; těším se na své studenty, na stávající i na nové. Ale co takový budoucí čtvrťák na základce? Ví vůbec, do čeho jde? Nebylo by to super, kdyby mu na začátku srpna přišel dopis, ať už přijde poštou nebo ho přinese sova a v něm by stálo: „Ahoj, školáku, čtvrťák bude úplně nejvíc super. Naučíš se, proč nesypat balíček mentosek do láhve s kolou a pak to hlavně neprotřepat a neotevřít! Ne, promiň, tohle možná zkusíme na školním výletě, ale v přírodovědě se mimo jiné dozvíš, jak odlišit jedlé houby od jedlých, takže až zase půjdete s dědou na houby, nepřinesete namísto žampionů koš muchomůrek zelených. V matematice se naučíš pracovat se složitějšími čísly, takže až budete se sestřenicí vařit podle babiččiny ručně psané kuchařky, tak do těsta na palačinky nedáte 31 a 2 lžíce cukru, když uvidíš napsáno 31/2 lžic cukru. V tělocviku zvládneš uplavat svých prvních 200 metrů - to už budeš úplnej delfín! V angličtině natrénujeme psaní pohlednice z prázdnin pro rodiče nebo kamaráda - jasně, že to může být i smska nebo mmska……“ Takhle by se dalo při troše představivosti pokračovat dál a to včetně použitého jazyka a specifických výrazů.

Osnovy pro 4. třídu do detailu zmáknuté nemám, ale trochu jsem hledala a našla jsem moc fajn odkaz: http://skolik.cz/osnovy/, který by mohl rodičům dětí pomoci jejich školáka na školní rok trochu navnadit. A pokud to napíšete jako speciální dopis, který vašemu dítěti přijde poštou, mohlo by to být ještě zajímavější a pro vašeho školáka lákavější.

A mohl by to být i fajn tip pro třídní učitele vašich dětí – ti mají přesnější přehled o náplní osnov daného školního roku - a věřím, že i oni rádi zapojí fantazii a humor. Zkuste to s nimi dát na další školní rok dohromady.

Přeji nám všem krásný a přirozenou zvědavostí a nadšením našlapaný rok!

PS: Pokud vás článek inspiruje, napište do komentáře, co byste vy do dopisu svému školákovi napsali. Klidně zapojte fantazii i v případě, že máte doma středoškoláka nebo i vysokoškoláka. A pokud takový dopis i na poslední chvíli vyrobíte, hoďte do komentáře pod článkem fotku - budete velkou INSPIRACÍ & MOTIVACÍ i pro ostatní. Díky :)